Alko test, czyli najszybszy alkomat – Alcoblow

admin      -    32 Views

Alko test, czyli najszybszy alkomat – Alcoblow

Z uwagi na specyfikę pracy policjantów, inżynierowie, chcąc sprostać ich wymaganiom, zaprojektowali Alcoblow. Alkomat, który pod względem szybkości działania nie ma sobie równych. Jego zaletą jest przyspieszenie wstępnej kontroli trzeźwości w sytuacji, kiedy zachodzi konieczność skontrolowania w krótkim czasie dużej liczby kierowców.

Zalety Alcoblow

Jego zwarta budowa pozwala na działanie funkcjonariusza w warunkach dużej presji czasu. Ze względu na brak dodatkowych części (ustniki) używanych w innych modelach urządzeń, alkomat alcoblow stał się liderem badań wstępnych. Używa go nie tylko policja, która w swojej pracy ma zdarzenia wymagające zbadania w bardzo krótkim czasie zwiększonej ilości osób. Podczas akcji badania trzeźwości na drogach o zwiększonym natężeniu ruchu kołowego lub na imprezach masowych, gdzie wejście na przykład na stadion piłkarski związane jest z udowodnieniem trzeźwości. Stąd wzięła się nazwa, alkomat przesiewowy.

Jak działa alkomat Alcoblow?

Elementem probierczym jest sensor elektrochemiczny. Napylony na powierzchnię płytki-elektrody związek chemiczny reaguje z oparami alkoholu pochodzącymi z wydychanego przez badanego powietrza. W wyniku reakcji wytwarza się kwas octowy, który dysocjuje i wzbudza ruch elektronów na płytce sensora.

Do niedawna stosowano dość popularne związki chemiczne do pokrywania elektrody przyrządu – nadmanganian potasu. Obecnie w alkomatach przesiewowych element chemicznie czuły pokrywany jest związkami zawierającymi platynę lub złoto. Zastosowanie nowych droższych komponentów pozwala wydobyć z aparatury nieosiągalne dotychczas pułapy. Aparaty są czułe nadwyraz, mimo dozowania powietrza w formie rozproszonej strugi.

Prawidłowe korzystanie ze sprzętu

Tylko stosowanie się do zasad ogólnych użytkowania tego typu sprzętu daje gwarancje prawidłowości badania i niemożności podważenia zasadności wyniku.

Istnieje grupa badanych, która w testach innym rodzajem sprzętu może dostać zafałszowane wyniki. Należą do nich diabetycy. W ich oddechu często można znaleźć śladowe ilości alkoholu mimo braku spożycia (w momencie nasilonych objawów, cukrzyca powoduje tak zwany winny oddech). Nowoczesne alkomaty przesiewowe dają jednak pewność odczytu.

Przed badaniem alkomatem elektrochemicznym trzeba mieć pewność, że był on spożywany co najmniej pół godziny wcześniej i wchłonął się całkowicie z powierzchni błon śluzowych jamy ustnej i przełyku.