Alkomat elektrochemiczny – z czego się składa?

admin      -    35 Views

Alkomat elektrochemiczny – z czego się składa?

Alkomaty można podzielić na wiele różnych rodzajów, które definiowane będą charakterystyką wybranego sensora. Alkomat elektrochemiczny należy do grupy bardziej profesjonalnych i dokładnych urządzeń, co zawdzięcza on dość skomplikowanej budowie i charakterystyce. Z jakich elementów składa się zatem takie urządzenie?

Sensor – podstawa każdego alkomatu

Dobry alkomat elektrochemiczny składa się przede wszystkim z sensora. Jego zadaniem jest konwersja charakterystyki chemicznej wydychanego powietrza na przebiegi elektryczne. Dzięki nim urządzenie (dzięki odpowiednio dobranym przekaźnikom) może określić poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Dobry alkomat posiada bardzo dokładne sensory, dzięki którym pomiar jest wiarygodny.

Istotą skuteczności sensora jest nie tylko jego dokładność, ale i odpowiednie usadowienie. Alkomat z atestem powinien posiadać czujnik o odpowiednich parametrach użytkowych i stosunkowo dobrym umiejscowieniu. Tylko w ten sposób można sprawić, że uzyskiwane wyniki są w pełni zgodne z rzeczywistością.

Obróbka powietrza

Profesjonalne alkomaty elektrochemiczne posiadają dodatkowe elementy mechaniczne, których zadaniem jest obróbka wydmuchiwanego powietrza. Jak łatwo przewidzieć może ono posiadać wiele zanieczyszczeń, które mogłyby wypaczyć wynik pomiaru.

Alkomaty z atestem posiadają specjalnie zaprojektowane filtry, które nie tylko zwiększają dokładność pomiaru, ale też chronią sam sensor (np. przed zanieczyszczeniami). Brud, pył i kurz mogą osłabić jego czujność i dokładność, ale też – z biegiem czasu – doprowadzić do uszkodzenia jego struktury. Należy pamiętać, że alkomat elektrochemiczny to urządzenie niezwykle wrażliwe na warunki zewnętrzne.

Układ elektroniczny

Alkomat z atestem powinien posiadać podzespoły elektroniczne, dzięki którym możliwa jest konwersja sygnału z sensora bezpośrednio do wyświetlacza. Nie jest to możliwe bez zaawansowanego procesora, którego zadaniem jest zdefiniowanie odpowiedniego sygnału na wyjściu, którego wartość (w systemie zero – jeden), jest zależna od poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu.

Reasumując, dobre alkomaty z atestem składają się z wielu przetestowanych układów. Badania te nie są zorientowane wyłącznie na dokładność sensora, ale też na odporność urządzenia na warunki zewnętrzne i wynikające z tego faktu zakłócenia.