Alkomaty elektrochemiczne – podstawowe informacje

admin      -

Alkomaty elektrochemiczne – podstawowe informacje

Rozsądne osoby nigdy nie siadają za kierownicą po spożyciu alkoholu. Niemniej zdarza się, że kierowca nie jest pewny, czy w jego krwi nadal znajduje się niedopuszczalne stężenie alkoholu. Alkomaty elektrochemiczne to narzędzia, dzięki którym można to w miarę łatwo sprawdzić.

Dlaczego alkomaty są elektrochemiczne?

Zwykły alkomat to proste urządzenie, które jest wyposażone w prosty układ półprzewodnikowy. W urządzeniach elektrochemicznych, rolę przekaźnika odgrywa niewielki przetwornik, na powierzchni którego znajduje się określony związek chemiczny (np. nadmanganian potasu). Dzięki jego właściwościom, skutecznie reaguje on na działanie alkoholu.

Zabudowany w urządzeniu skomplikowany układ zależności sprawia, że alkomaty elektrochemiczne przetwarzają tą informację na sygnał elektryczny, a następnie kierują ją do procesora, który generuje określony sygnał na wyświetlacz.

Mocne strony, słabe strony

Poza ceną, alkomaty z czujnikiem elektrochemicznym nie mają praktycznie żadnych wad. Warto jednak podkreślić, że charakteryzują się one znacznie wyższą dokładnością, wynoszącą mniej niż 5 procent wartości pomiaru. Dla porównania, urządzenia półprzewodnikowe charakteryzują się znacznie mniejszą dokładnością, wynoszącą zaledwie 20 procent wyniku pomiaru.

Poza tym urządzeń elektrochemicznych nie trzeba tak często kalibrować. Najlepsze alkomaty z układem elektrochemicznym, wymagają kalibracji co kilka tysięcy pomiarów. Najczęściej są to alkomaty z atestem, których dokładność jest potwierdzona stosownym dokumentem.

Czy to się opłaca?

Dobry alkomat elektrochemiczny może być nawet o połowę droższy, od swego półprzewodnikowego odpowiednika. Alkomaty z atestem kosztują jeszcze więcej, co wiąże się z wydatkami wynikającymi z koniecznością wyrobienia stosownej dokumentacji.

W zastosowaniu domowym sprawdzi się zwykły alkomat elektrochemiczny, bez wyrobionego wcześniej atestu. Warto go polecić ze względu na dużą niezawodność i doskonałą dokładność. Z atestowanych urządzeń korzystają zwykle odpowiednie służby, gdyż tylko w ten sposób można uznać wynik pomiaru kierowcy za zgodny z rzeczywistością.

Kilka słów podsumowania

W nowoczesnym alkomacie elektrochemicznym szczególny nacisk kładzie się na wynik uzyskanego pomiaru. W tańszych, używanych sporadycznie alkomatach, nie jest on już aż tak istotny. Największą zaletą urządzeń elektrochemicznych, jest zastosowany w nich przetwornik, który działa niezawodnie nawet po kilku tysiącach zastosowań.

Najnowsze wpisy