Alkomaty – ogólna budowa i zastosowanie

admin      -

Alkomaty – ogólna budowa i zastosowanie

Sprawcami wypadków na drogach są często pijani kierowcy. Policja apeluje więc, aby absolutnie nie wsiadać do auta nawet po wypiciu piwa. Po co ryzykować, skoro w trakcie kontroli i tak nie uniknie się badania polegającego na zmierzeniu stężenia alkoholu we krwi. Test taki przeprowadza się za pomocą odpowiednich urządzeń. Są nimi alkomaty.

Alkomaty profesjonalne oraz indywidualne

Oczywiście poza narzędziami bardziej dokładnymi, są także te do użytku osobistego. Warto mieć takie alkomaty za kilkaset złotych, dzięki którym można szybko dowiedzieć się, czy na pewno możemy wsiąść za kierownicę. Jeśli ilość zawartego w wydychanym powietrzu alkoholu będzie lekko ponad normę, to należy zapomnieć o wyruszeniu w drogę (co najmniej 0,2 promila spowoduje, że będzie pogorszona koncentracja).

Znacznie droższymi sprzętami są wspomniane we wstępie alkomaty policyjne z atestem oraz alkomaty dowodowe. Takie aparatury działają podobnie, ale dają precyzyjniejszy wynik i charakteryzują się dłuższą żywotnością. Po ich włączeniu trzeba chwilę poczekać, a później przy pomocy ustnika mocno wydychać powietrze. W ten sposób po kilku sekundach zostanie wyświetlona na ekranie urządzenia konkretna informacja na temat stanu trzeźwości.

Ogólna budowa alkomatów profesjonalnych

Mamy tutaj trzy główne elementy, czyli: system mechanicznej obróbki wydychanego powietrze, sensor oraz elektronika. Najważniejszy jest drugi komponent półprzewodnikowy albo elektrochemiczny. Dlaczego? Bo to serce wszystkich alkomatów profesjonalnych i domowych.

Dzięki wspomnianemu systemowi do sensora dostarczany jest odpowiedni, poddawany analizie, impuls. Alkomaty profesjonalne nie będą także dobrze działać bez zaawansowanej elektroniki. Pozwala ona na obliczenie stężenia alkoholu. Innymi elementami, z których składa się alkomat, są np. ustnik (wymieniany po każdym, jednorazowym pomiarze) oraz bateria.

Alkomaty dowodowe i policyjne

Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze aparaturze używanej przez instytucje oraz służby mundurowe. Dowodowe to takie, które mają swoje zastosowanie w sądzie. A więc stanowią bardzo ważny dowód w przypadku spornej sytuacji. Ich wysoka funkcjonalność oraz dodatkowe uwiarygodnienie w postaci tzw. świadectwa wzorcowania pozwala na rozstrzygnięcie trudnych spraw.

Z kolei alkomaty policyjne wyposażone w sensory elektrochemiczne (albo ewentualnie podczerwone) dają bardziej szczegółowe wyniki i są równie niezawodne. Czasem mają także wbudowaną drukarkę (przydaje się ona, aby wydrukować pomiary testu). No i odznaczają się naprawdę wysoką bezawaryjnością!

Najnowsze wpisy