Jak działają alkomaty policyjne i jakie mają zalety?

admin      -    74 Views

Jak działają alkomaty policyjne i jakie mają zalety?

Policja bezustannie apeluje do rodzimych kierowców, aby ci powstrzymali się od prowadzenia swojego samochodu po wypiciu wysokoprocentowych trunków. Mało tego, funkcjonariusze często kontrolują stan trzeźwości za pomocą urządzeń, jakimi są alkomaty profesjonalne. Na jakiej zasadzie działają te sprzęty i dlaczego warto je stosować?

Alkomaty policyjne – działanie

Najpierw wyjaśnijmy, na czym polega ogólnie funkcjonowanie tych urządzeń. Są one wyposażone w bardzo nowoczesne i jednocześnie skuteczne czujniki. Dzięki nim możliwe jest przeprowadzanie badania (pomiaru) w dwóch trybach: pasywnym oraz aktywnym.

Ta pierwsza bezkontaktowa opcja pozwala na błyskawiczną analizę. Dlaczego? Bo „żółtą świeczkę” (popularna, potoczna nazwa dla testera trzeźwości) zbliża się do samych ust kierowcy. Ale wynik nie będzie jeszcze precyzyjny – to tylko wstępna ocena stanu trzeźwości. Dopiero w trybie aktywnym można w pełni określić stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzieje się tak, ponieważ badana osoba bezpośrednio dmucha ustnik. Trwa to do kilku sekund. Po tym czasie na wyświetlaczu LCD pojawi się informacje, która być może posłuży jako dowód w sądzie.

Alkomaty profesjonalne do badania trzeźwości – zalety

Alkomaty policyjne określane też jako urządzenia dowodowe, wyposażono w ciekawe funkcje. Dzięki nim zwiększa się potencjał sprzętowy. Wymieńmy więc te wszystkie dodatkowe opcje i inne elementy.

Zacznijmy od wbudowanej latarki, która jest pomocna podczas badania stanu trzeźwości nocą. Jeszcze bardziej przydaje się funkcja automatycznego zapisu wyniku w pamięci urządzenia. Co więcej, dzisiejsze alkomaty policyjne bez problemu da się podłączyć do laptopa i przenieść dane (odpowiednie pliki) na dysk.

Trzeba także wspomnieć, że czujniki, w które alkomaty są wyposażone, oferują bardzo szeroką rozpiętość badania – precyzja pomiarów zaskakuje (wynosi nawet do trzech miejsc po przecinku). Ważne jednak, aby wskaźnik zakresu błędy był jak najniższy.

Niestety, mimo częstych kontroli i używania przez policję alkomatów, panowie i panie nadal wsiadają za kółko na rauszu, nie bojąc się wysokich kar i mandatów. Powinni sobie przecież zdawać sprawę z tego, że w każdej chwili mogą spowodować wypadek.