Jaki kupić alkomat?

admin      -

Jaki kupić alkomat?

O alkomatach słyszał dosłownie każdy. Najczęściej spotykają się z nim kierowcy, gdy jadą o poranku do pracy. Niestety takie spotkanie grozi bardzo poważnymi konsekwencjami w postaci utraty prawa jazdy, a nawet więzienia. Żeby do tego nie dopuścić, warto mieć swój własny alkomat i przed wejściem do samochodu wykonać sobie nim badanie. Pytanie tylko jakie się od razu w takiej sytuacji pojawia, to jaki konkretnie alkomat kupić? Czym się one właściwie pomiędzy sobą różnią?

Rodzaje alkomatów

Jeśli ktoś zdecydował się na kupienie sobie alkomatu, zdecydowanie najważniejszą sprawą, o której musi na początku pamiętać, to że na rynku istnieją ich dwa rodzaje, które różnią się pomiędzy sobą wykorzystaną do pomiaru technologią. Są to zatem alkomaty elektrochemiczne oraz ich nieco młodsi kuzyni, czyli alkomaty półprzewodnikowe. Jakie są pomiędzy nimi najważniejsze różnice? Alkomaty elektrochemiczne bardzo łatwo jest rozpoznać po bardzo wysokiej cenie. Kosztują one po kilkaset złotych, często zbliżając się ceną nawet do tysiąca złotych. Model półprzewodnikowy to często koszt nieco ponad stu złotych. Z czego zatem bierze się aż tak wyraźna różnica w cenie? Krótko mówiąc, z dokładności pomiaru, a przede wszystkim z tego, jakiej wrażliwości jest dany model. Wersja tania może być oszukana nawet przez zwykły sok jabłkowy wypity przed pomiarem. Wersja droższa nie tylko jest dokładna co do jednej setnej promila, lecz również na wynik nie ma wpływu inna substancja towarzysząca.

Cechy praktyczne

Szukając odpowiedniego alkomatu, warto również zwrócić uwagę na to, czy posiada on odpowiednie cechy praktyczne. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim warto zwrócić tu uwagę na ustnik, który nie tylko powinien być wymienny, lecz również odpowiednio duży, dzięki czemu pomiar będzie jeszcze bardziej skuteczny i wiarygodny.

Czy warto kupować alkomaty z atestem?

Często pada pytanie podczas kupowania takiego sprzętu, czy warte zakupu są alkomaty z atestem? Czy w ogóle takie potwierdzenie jakości i wiarygodności pomiaru jest potrzebne zwykłemu użytkownikowi? Jak się łatwo domyślić, niekoniecznie, ponieważ model z atestem zarezerwowane i szczególnie mocno polecane są np. policji. Musi ona mieć nie tylko bezdyskusyjnie poprawne pomiary, lecz również musi mieć potwierdzenie ich jakości, w przypadku np. sprawy w sądzie.

Najnowsze wpisy