Odpowiedni alkomat

admin      -    28 Views

Odpowiedni alkomat

Jazda pod wpływem alkoholu to zachowanie zagrażające zarówno zdrowiu, jak i życiu nie tylko kierowcy, ale również wszystkich uczestników ruchu drogowego. Z tego względu każdy kierowca powinien mieć możliwość sprawdzenia stanu trzeźwości przed wyjazdem. Jak mamy możliwości, aby to zrobić?

Odpowiedni alkomat

Oczywiście poprzez zakup alkomatu. Współcześnie producenci oferują trzy podstawowe rodzaje alkomatów różniących się ze względu na zasadę działania, precyzję oraz gabaryty.

Oczywiście są one przydzielone do trzech odrębnych półek cenowych. Które rozwiązanie jest najlepsze dla kierowców? Jak dokonać wyboru i nie żałować zakupu? Odpowiadamy poniżej.

Cechy dobrego alkomatu

Precyzja pomiaru, niewielkie gabaryty, łatwość obsługi oraz przyzwoita cena to cechy, którymi odznaczać się powinien dobry alkomat sklep z tego typu urządzeniami może zaoferować:

– alkomaty półprzewodnikowe
– alkomaty elektrochemiczne,
– alkomaty spektrometryczne.

Których z nich charakteryzuje się wcześniej opisanymi cechami? Zdecydowanie urządzenia elektrochemiczne to dla kierowcy najlepsze alkomaty sklepy sprzedają tego typu sprzęt w cenie od 300 do 800 złotych. Czym się wyróżniają na tle pozostałych urządzeń ?

Alkomaty elektrochemiczne

Przede wszystkim używając alkomatu elektrochemicznego możemy mieć pewność co do precyzji uzyskanego wyniku. Nie zostanie on zaburzony m.in. poprzez jedzenie słodyczy lub palenie papierosów. Ponadto sprzęt umożliwia nawet do 500 testów bez konieczności ponownej kalibracji.

Ze względu na swoją precyzję oraz niewielkie gabaryty omawiany sprzęt jest powszechnie wykorzystywany przez policję. Dobrze, jeżeli zakupiony model wyposażony jest w baterię litowo-jonową. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie ładować urządzenie bez konieczności kupowania baterii.

Innym wiarygodnym alkomatem w sklepach jest urządzenie spektrometryczne. Jest to profesjonalne rozwiązanie, które pozwala na szybkie i łatwe sprawdzenie trzeźwości. Niemniej jednak ze względu na swoje gabaryty jest ono najczęściej wykorzystywane w firmach transportowych.

Ostatnim omawianym urządzeniem jest najtańszy alkomat półprzewodnikowy. Jego cena zazwyczaj znajduje się poniżej 200 złotych. Niestety charakteryzuje się bardzo niską precyzją oraz koniecznością regularnej kalibracji. Z tych powodów nie jest on zalecany kierowcom.