Charakterystyka zaczepów kulowych

Charakterystyka zaczepów kulowych

Zaczepy kulowe są elementami wozów przewozowych od dziesięcioleci, a wciąż niewiele osób wie, w jaki sposób je dobrać. Z tego właśnie powodu na Polskich drogach dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji, które związane są ich awariami w trakcie jazdy. Mimo że brzmi to niedorzecznie, ten mały element odpowiada w dużej mierze za to, jak przyczepa będzie zachowywać się na drodze.

Czym jest zaczep kulowy?

Aby w ogóle mówić o charakterystyce, trzeba wiedzieć, czym on jest oraz za jakie elementy odpowiada. Za pomocą zaczepów kulowych łączy się przyczepę z hakiem holowniczym, który z kolei przymocowany jest do pojazdu.

Zbudowany jest ze specjalnego zatrzasku, który okala hak w taki sposób, aby nie mógł się on z niego wydostać. Co ważne, kształt nie jest przypadkowy, ponieważ tylko kula pozwala na swobodne manewry przyczepą.

Na co zwrócić uwagę wybierając zaczep?

Wiemy już, że jest to ważny element całego pojazdu, dlatego logicznym staje się to, że jego wybór nie może być skutkiem przypadku. Podczas dobierania zaczepu, trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów.

Po pierwsze, materiał, z którego został wykonany. Nie może to być niskiej jakości stop, ponieważ mógłby on ulec zniszczeniu. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na dopuszczalną wagę przyczepy wraz z załadunkiem, ponieważ dobranie zbyt słabego zaczepu również może doprowadzić do jego zniszczenia w trakcie jazdy, co mogłoby być powodem poważnego wypadku.

Kolejnym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest przeznaczenie. Nie trzeba chyba nikomu udowadniać, że haki przy samochodach osobowych są mniejsze niż te przy pojazdach ciężarowych czy rolniczych. Rzadko zdarzają się pomyłki w tej materii, ale wolimy na nie uczulić.

Cena a jakość

Często zdarza się, że podczas wyboru jakichkolwiek przedmiotów, kierujemy się głównie ich ceną. Staramy się wydawać jak najmniej, aby oszczędzać. W wypadku zaczepów kulowych warto jednak skupić się na ich jakości, a nie cenie, ponieważ są one naprawdę ważne.

Są one jedynym elementem, który łączy pojazd z przyczepą, dlatego wybranie taniego, chińskiego modelu, może spowodować wypadek drogowy, w którym nie ucierpi tylko przewożony towar, ale także inni, którzy w danym momencie przejeżdżają w pobliżu nas.

Podsumowanie

Reasumując, zaczepy kulowe są często bagatelizowanymi elementami pojazdów, choć powinno być całkowicie odwrotnie, ponieważ to one odpowiadają w pełni za to, jak na drodze zachowa się przyczepa.

Artykuł powstał we współpracy z Unitrailer