Koło podporowe – gdzie kupić?

Koło podporowe – gdzie kupić?

Niemal wszystkie obecnie sprzedawane nowe przyczepy kempingowe wyposażone są w koło podporowe, które pełni kilka ważnych funkcji podnoszących komfort użytkowania całej przyczepy. Gdzie jednak kupić nowe koło podporowe, gdy stare ulegnie uszkodzeniu? Czy do każdej przyczepy warto zamontować koło podporowe?

W pierwszej kolejności warto wskazać, że montaż koła podporowego jest rzeczą stosunkowo prostą nawet w sytuacji, gdy producent danej przyczepy nie przewidział otworów montażowych pod uchwyt koła podporowego. W większości przypadków wystarczy wywiercenie dwóch otworów w dyszlu według szablonu, aby już po chwil móc przykręcić uchwyt wraz z kołem manewrowym.

Gdzie kupić?

Zestaw składający się z koła podporowego oraz uchwytu do niego możemy zakupić w niemal każdym sklepie z akcesoriami do przyczep – nie ma tutaj znaczenia, czy będzie to sklep z akcesoriami wyłącznie do przyczep kempingowych czy też dostawczych. Jedyną różnicą może być wytrzymałość danego koła podporowego, które zaczynają się od około 100 kilogramów, a kończą na 500 kilogramach. Wytrzymałość koła podporowego należy jednak dobrać do obciążenia generowanego przez naszą przyczepę kempingową na dyszel – im będzie ono większe tym wytrzymalsze koło podporowe należy zastosować.

Ile kosztuje zestaw koła podporowego?

Ile jednak kosztuje cały zestaw do montażu koła podporowego? W większości przypadków powinniśmy zamknąć się w kwocie około stu złotych – za tą kwotę otrzymamy zestaw dopasowany do większości przyczep kempingowych. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość danego koła podporowego. Pomimo tego, że bardzo często możemy zakupić koła podporowe w popularnych marketach budowlanych, to w większości przypadków są one raczej stosunkowo niskiej jakości i nie są warte polecenia. Uszkodzenie koła podporowego może skutkować również uszkodzeniem całego dyszla przyczepy, a tym samym generować wysokie koszty ewentualnej naprawy.

Podsumowując, jeżeli chcemy zakupić nowe koło podporowe w celu zastąpienia starego koła podporowego lub zamontować koło podporowe do przyczepy, która nie ma go w standardzie, warto odwiedzić okoliczny sklep z częściami do przyczep kempingowych. Warto jednak pamiętać o tym, że przeważnie niższe ceny otrzymamy w sklepach internetowych, jednak należy wtedy przekalkulować opłacalność zakupu w związku z dodatkowymi kosztami przesyłki. Jednocześnie dokonując zakupu przez Internet nie możemy w łatwy sposób ocenić solidności wykonania danego koła podporowego. W takim przypadku warto postawić na renomowanych producentów, jak chociażby popularne Al-ko.

Artykuł powstał we współpracy z Unitrailer