Najpopularniejsze gatunki stali szybkotnącej

złom stali

Najpopularniejsze gatunki stali szybkotnącej

Stal szybkotnąca zaliczana jest do stali stopowej, która charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością takich pierwiastków jak między innymi: Mo, V, Co, czy W. To właśnie te pierwiastki sprawiają, że stal szybkotnąca jest tak bardzo twarda, wytrzymała i odporna na wysokie temperatury. Do stali tej nie dodaje się dodatków Ni, które znacząco podnoszą kruchość. Złom stali szybkotnącej w dzisiejszych czasach jest jednym z najbardziej poszukiwanych surowców, dlatego też na jej skupie można zarobić całkiem niezłe pieniądze.

Najpopularniejszy gatunek stali szybkotnącej

W Polsce, jak i zresztą na całym świecie największą popularnością cieszy się stal SW7M i jak łatwo się domyśleć złom stali szybkotnącej najczęściej pojawia się na skupach złomu. Stal SW7M jest bardzo uniwersalna, dlatego ma olbrzymie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Obecnie wykorzystywana jest ona głównie do produkcji narzędzi skrawających, czyli wierteł, noży tokarskich, frez piłowych, czy też frez tarczowych, które w naszym kraju cieszą się naprawdę bardzo dużym zainteresowaniem.

Pozostałe gatunki stali szybkotnącej

W Polsce bardzo dużą popularnością cieszy się również stal SW18, która bardzo często występuje w nowoczesnych frezach modułowych, frezach walcowych oraz frezach walcowo-czołowych. Dużym zainteresowaniem w naszym kraju cieszy się również stal SK5M, która z roku na rok coraz częściej wykorzystywana jest do obróbki stali nierdzewnych i kwasoodpornych. Na półkach sklepowych z narzędziami możemy znaleźć bardzo wiele gwintowników oraz frez palcowych, które wykonane zostały w całości właśnie ze stali SK5M. Coraz rzadziej wykorzystywana jest stal SW12c, która po woli wychodzi z użycia. Jeszcze kilka lat temu stal SW12c powszechnie wykorzystywana była do produkcji wysokiej klasy frez modułowych, czy też solidnych wierteł, ale obecnie producenci zastępują tą stal lepszymi gatunkami. Każdego rodzaju stal sprzedasz w skupie http://zlomweglika.pl/zlom-stali-szybkotnacej. Pamiętać należy również i o tym, że na naszym rynku występuje masa innych gatunków stali szybkotnących, a w starych zakładach można znaleźć narzędzia, które wykonane zostały od a do ze stali, której dzisiaj nigdzie nie kupimy.