Skup węglików spiekanych i narzędzi skrawających

złom węglików spiekanych
admin    ,   -    172 Views

Skup węglików spiekanych i narzędzi skrawających

Kurczące się zasoby cennych surowców naturalnych oraz rosnące ceny wydobycia powodują, że coraz większą część użytecznych surowców pozyskuje się nie ze złóż naturalnych, a z odzysku, czyli tzw.recyklingu. Tak jest nie tylko z tak pospolitymi materiałami, jak stal czy metale kolorowe, ale też metale szlachetne, metale ziem rzadkich czy różnego rodzaju ich pochodne. Jednym z takich materiałów, który jest na tyle cenny, że opłacalne jest jego odzyskiwanie z przedmiotów już wcześniej używanych są węgliki spiekane. Ich ceny na skupach należą do bardzo wysokich, dlatego wiele osób trudni się odzyskiem tego materiału.

Czym są węgliki spiekane?

Potoczną nazwą węglików spiekanych jest widia. Węgliki spiekane to nic innego jak węgliki metali, z których drogą metalurgii proszkowej wykonuje się różnego rodzaju przedmioty. Do produkcji węglików wykorzystuje się między innymi takie metale jak: wolfram, chrom, tytan czy niob. Spoiwem są inne metale, zazwyczaj kobalt i nikiel.

To, co cechuje węgliki to bardzo duża odporność na ścieranie, duża twardość, a przy tym zachowują one swoje właściwości w bardzo wysokich temperaturach. Te cechy powodują, że węgliki są używane do produkcji różnego rodzaju urządzeń skrawających:

– wierteł
– frezów
– noży tokarskich
– głowic tnących

Skup węglików spiekanych

Ze względu na wysoką cenę metali, z jakich wykonuje się węgliki, jest to materiał, który jest coraz częściej skupowany w skupach, obok skupów złomu metali. Jeśli chodzi o węgliki spiekane skup tego typu materiałów jest możliwy w każdym większym mieście. Dane teleadresowe można znaleźć bez problemu w internecie. Najczęściej skupowane są następujące przedmioty zawierające złom węglika spiekanego:

– stal narzędziowa, czyli frezy, wiertła, piły, noże, głowice tnące
– płytki wieloostrzowe
– wykrojniki, stemple węglika, płytki z narzędzi wydobywczych

Ile można dostać za złom węglika spiekanego

Ceny skupu tego materiału i przedmiotów, w których węgliki są wykorzystane, należą do wysokich. Oczywiście, jak ceny każdego surowca wtórnego ulegają wahaniom. Koszt zależy od kilku czynników, przede wszystkim ilości samego węglika w złomie.

Przykładowe kwoty oferowane przez skup węglików wyglądają następująco:

– węglik bez lutu – ok. 50-60 zł za kilogram
– spieki z lutem – ok. 40 zł
– spieki z niklem – ok. 20 zł
– spieki z miedzią – ok. 10 zł

Osoby lub podmioty dysponujące większymi ilościami złomu węglika mogą liczyć zarówno na wyższe ceny, jak i możliwość dojazdu do klienta. Wiele skupów oferuje bowiem i taką usługę.

Artykuł współtworzony przez firmę Stellmet – złom węglika spiekanego