Tabliczka znamionowa w branży motoryzacyjnej

admin      -    41 Views

Tabliczka znamionowa w branży motoryzacyjnej

Tabliczki znamionowe wykorzystywane są w wielu różnych branżach i nie inaczej wygląda również sytuacja w sektorze motoryzacyjnym. Zgodnie z aktualnymi przepisami każde auto musi posiadać tabliczkę znamionową, która przymocowana jest bezpośrednio do nadwozia. Tabliczka ta posiada oczywiście wszystkie najważniejsze informacje homologacyjne.

Tabliczki znamionowe w motoryzacji – co warto wiedzieć?

Tabliczka znamionowa powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, które są odporne na korozję i ścieranie. Ważne jest także to, aby tabliczka była umieszczona w widocznym miejscu.

Tabliczki znamionowe powinny być umieszczone na tych podzespołach, które nie wymagają wymiany. Lokalizację tabliczki samodzielnie wybiera każdy producent, a informacje o umieszczeniu tabliczki powinny znaleźć się w książce serwisowej. Większość producentów umieszcza tabliczkę na słupku B, dzięki czemu można ją odczytać po otwarciu drzwi przednich.

Jakie informacje można znaleźć na tablice znamionowej?

Zgodnie z przepisami na każdej tablice znamionowej muszą znajdować się informacje na temat numeru świadectwa homologacji danego auta. Wbrew pozorom nazwa danego modelu nie jest wymagana, w odróżnieniu do numeru VIN.

Najważniejszymi danymi homologacyjnymi jest nie tylko dopuszczalna masa całkowita danego auta, ale również dopuszczalne obciążenie na oś przednią i tylną. W autach, które przeznaczone są do ciągnięcia przyczepy znajdują się także informacje o dopuszczalnej masie przyczepy.

Wielu producentów podaje także informacje na temat miejsca produkcji danego auta, jego pojemności oraz mocy samego silnika. Podawany jest także rok produkcji oraz symbol lakieru. Z praktycznego punktu widzenia żadne przepisy nie regulują, które informacje powinny znajdować się na tablicy znamionowych, dlatego też producenci samochodów mają szerokie pole do popisu.

Czym wyróżniają się porządne tabliczki znamionowe?

Wysokiej jakości tabliczka znamionowa powinna charakteryzować się przynajmniej 25-letnią odpornością na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Ważną rolę odgrywa także czytelność tabliczki.

W motoryzacji godne uwagi są tabliczki znamionowe wykonane z wysokiej jakości blachy aluminiowej anodowanej. Wielu producentów napisy wykonuje za pomocą halogenków srebra.

Tabliczki znamionowe dostępne są w ofercie Grawernia.pl.