Jak wybrać i kiedy wymieniać olej w motocyklu?

Jak wybrać i kiedy wymieniać olej w motocyklu?

Każdy posiadacz motocykla wie, jak ważną rzeczą jest wybranie odpowiedniego oleju oraz regularne go wymienianie. Dla kogoś, kto motocykl posiada od niedawna może być to naprawdę trudny orzech do zgryzienia. Na szczęście, nie jest to powód do bezsenności – warto po po prostu pamiętać o kilku podstawowych zasadach, których należy przestrzegać.

Jaki olej wybrać?

Pierwszą rzeczą, której bezwzględnie należy przestrzegać są zalecenia producenta, dotyczące takich kwestii, jak lepkość i klasa oleju. Kiedy już znamy te zalecenia – wybór samego oleju będzie dla nas dużo łatwiejszy.

Wśród motocyklistów panują różne opinie dotyczące samych marek olejów, jakie dostępne są na rynku. Najlepiej więc zapoznać się z opiniami znajomych motocyklistów lub poczytać fora internetowe dotyczące tematu, jakim są olej motocyklowe. Na pewno może to okazać się pomocne przy wyborze odpowiedniego oleju.

Jak często wymieniać olej w motocyklu?

W książce obsługi naszego pojazdu można znaleźć dokładne informacje dotyczącego tego, co ile przejechanych kilometrów należy wymieniać olej. Jeśli nie możesz znaleźć takich informacji w swojej książce obsługi nie przejmuj się – na pewno są one możliwe do odnalezienia w internecie.

Niezależnie od wskazań producenta – warto regularnie sprawdzać poziom oleju w swojej maszynie. Być może jest to dmuchanie na zimne, zdecydowanie jednak może kiedyś pomóc nam uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki.

Jak wymieniać olej w motocyklu?

Chociaż dla doświadczonego motocyklisty pytanie to może wydawać się banalne, dla nowicjusza wcale może nie być ono takie proste. Przed przystąpieniem do całej operacji warto odpalić motocykl, aby trochę się rozgrzał. Później, należy podłożyć pod motocykl pojemnik na stary olej i odkręcić korek, uważając przy tym, aby się nie poparzyć. Następnym krokiem jest wymiana filtra. Po niej (i po sprawdzeniu czy wszystko jest szczelne) można już wlać nowy olej.

Co ważne – starym olejem również należy zająć się w odpowiedni sposób. Nie można go po prostu wlać w kanalizację. Na szczęście lokalne zakłady oczyszczania zajmują się zbieraniem takich odpadów jak stare oleje motocyklowe, w związku z czym na pewno okażą się dla nas pomocne, kiedy przyjedziemy do nich ze starym olejem.

Jak widać – oleje motocyklowe i ich regularna wymiana mogą początkowo dostarczać trudności, jednak przestrzegając powyższych zasad, każdy motocyklista ma szansę dojść do wprawy w tej dziedzinie.

Oleje motocyklowe kupisz na Czarnepaliwo.pl