Pneumatyka w przemyśle spożywczym

Pneumatyka w przemyśle spożywczym

Choć pierwsze skojarzenia z przemysłem spożywczym nie idą zwykle ta drogą, okazuje się że używa się w nim sporo maszyn przemysłowych opartych o pneumatykę. W tym sektorze gospodarki pneumatyka przemysłowa zdaje egzamin i znajduje zdumiewająco wiele zastosowań.

Higieniczna produkcja


Urządzenia, których działanie opiera się na pneumatyce doskonale nadają się do zastosowania w przemyśle spożywczym, ponieważ bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Dzięki nowoczesnym napędom pneumatycznym możemy zadbać o to, by cała linia produkcyjna była jak najbardziej higieniczna. Dodatkowo przy łączeniach stosuje się obecnie coraz częściej złączki bez gwintu, co utrudnia namnażanie się w tych miejscach bakterii.
Podobnie ma się sprawa z wszelkiego rodzaju pneumatycznymi siłownikami. Zazwyczaj wykonuje się je ze stali nierdzewnej, która bardzo łatwo utrzymać w czystości. Są one też odporne na korozje, nawet w bardzo trudnych warunkach, jakie często pojawiają się przy produkcji spożywczej. Pneumatyka przemysłowe ma to więc kluczowe znaczenie, ponieważ higiena jest jedną z najistotniejszych spraw w całej produkcji spożywczej.

Sprzęt do ważenia i mierzenia


W przemyśle spożywczym używa się najczęściej dozowników pneumatycznych. Dotyczy to zwłaszcza stanowisk, na których odmierza się substancje ciekłe. Bez względu na to chodzi tu o urządzenie napełniające formy czekolada czy podające do produktu domieszki chemiczne, za wszystko to odpowiada mechanika przemysłowa.
W niektórych przypadkach stosuje się również wagi pneumatyczne, choć nie jest to najpowszechniejsze rozwiązanie. Wagi pneumatyczne były wprawdzie stosowane w przetwórstwie spożywczym już w latach siedemdziesiątych, jednak z czasem wyparły je bardziej precyzyjne i nowoczesne elektroniczne urządzenia pomiarowe.

Instalacje browarnicze


Miejscami, które od wielu lat wykorzystują pneumatykę przemysłową są browary. Instalacje browarnicze muszą opierać się na bardzo łagodnym zasilaniu i pneumatyka sprawdza się tu doskonale. Mamy wszak do czynienia z tak delikatnym produktem jaki piwo. Wszelkie zanieczyszczenia w procesie produkcyjnym, zepsułyby smak całej jego partii.
Pneumatyka przemysłowa w browarnictwie ma bardzo długą tradycje. Najstarsze polskie browary korzystały z niej w latach swojej świetności. Wiele z nich do dziś opiera się głównie na takich urządzeniach. Choć pomiary i badania próbek odbywają się za pomocą wszechobecnej elektroniki, to jednak wszystkie procesy związane z tradycyjnym warzeniem piwa nadal związane są z pneumatyką.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez OBREiUP Pneumatyka