Czym należy się sugerować przy wyborze zawiesi transportowych?

admin      -

Czym należy się sugerować przy wyborze zawiesi transportowych?

Należy zdawać sobie sprawę, że omawiane zawiesia transportowe zaliczane są do podstawowego wyposażenia, które jest wykorzystywane w połączeniu z urządzeniami dźwigowymi takimi, jak: dźwigi czy żurawie. Koniecznie trzeba wiedzieć, że pełnią one bardzo istotną funkcję przy pracach przeładunkowych. Kiedy warto postawić na zawiesia linowe?

Warto postawić na zawiesia stalowe czy pasowe?

Rekomendowane jest w pierwszej kolejności szczegółowe określenie warunków, w jakich będzie wykorzystywane dane zawiesie. Nie wszyscy wiedzą, że zawiesia pasowe cechują się znacznie mniejszą odpornością na działanie wysokich temperatur. W takim przypadku znacznie lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na zawiesia stalowe.

Wspomniane wcześniej zawiesia pasowe będą zdecydowanie lepszą opcją w momencie, gdy przedsiębiorstwo ma do czynienia z ładunkami podatnymi na uszkodzenia przez kontakt z zawiesiem stalowym. Ponadto do ładunków z ostrzejszymi krawędziami stosowane są zawiesia łańcuchowe.

Jakie kwestie powinno się uwzględnić przy wyborze udźwigu zawiesia?

Zawiesia pasowe świetnie sprawdzą się w przypadku niedużych udźwigów dochodzących do 20 ton. Z kolei firmy, których zadaniem będzie przetransportowanie cięższych ładunków powinny postawić na zawiesia linowe lub łacuchowe.

Godny uwagi jest fakt, że zawiesia pasowe produkowane są obecnie w taki sposób, że danemu udźwigowi będzie odpowiadać barwa produktu. Nie można oczywiście zapomnieć, że wspomniany udźwig trzeba dobrać w oparciu o ciężar ładunku, który będzie przenoszony przy jego wykorzystaniu. Koniecznie trzeba także pamiętać, aby zawiesie było dostosowane do udźwigu żurawia czy suwnicy.

Czy warto podjąć decyzję o zaopatrzeniu się w zawiesia cięgnowe czy pętlowe?

Warto wiedzieć, że zawiesia cięgnowe składają się z jednego albo kilku odcinków pasa, łańcucha czy liny. Godny uwagi jest fakt, że z jednej strony są one odpowiednio połączone przy zastosowaniu ogniwa rozbieralnego, a z drugiej zakończone wyposażaniem, które będzie pozwalało na zaczepienie podnoszonego ładunku.

Koniecznie trzeba także zaznaczyć, że cięgna zawiesi pętlowych posiadają kształt o zamkniętym obwodzie. Nie można zapomnieć, że są one połączone przy użyciu ogniwa zbiorczego. Wspomniany typ zawiesi przeważnie jest stosowany do przenoszenia różnego rodzaju ładunków, które nie mają odpowiednich punktów zaczepienia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

Najnowsze wpisy