Kontenery IBC

Kontenery IBC

Pośrednie kontenery masowe są znane również jako kontenery IBC lub paletopojemniki. Są to przede wszystkim wielorazowe pojemniki klasy przemysłowej, zaprojektowane do masowego transportu. Wyróżnić można elastyczne DPPL i sztywne DPPL.

Kontenery IBC

Sztywne zbiorniki pośrednie są układane w stosy, nadają się do wielokrotnego użytku i są wszechstronne ze zintegrowanym uchwytem do podstawy palety, który zapewnia manewrowość wózkiem widłowym. Pojemniki te mogą być wykonane z metalu, tworzywa sztucznego lub kompozytowej konstrukcji tych dwóch materiałów. Sztywne typy konstrukcji IBC są produkowane w zakresie objętości, który mieści się pomiędzy standardowymi bębnami transportowymi i kontenerami intermodalnymi.

Kontenery do transportu luzem są znormalizowanymi kontenerami wysyłkowymi, często certyfikowanymi. Zbiorniki IBC ze stopów metali są również produkowane zgodnie ze standardami certyfikacji NFPA i UL142 w celu szerokiego przechowywania materiałów oznaczonych jako łatwopalne lub palne. Pośrednie kontenery masowe mogą być produkowane z różnych materiałów w oparciu o wymagania aplikacji lub usługi, w której IBC będzie używany. Tradycyjne materiały obejmują: tworzywa sztuczne lub stal nierdzewną.

Paletopojemnik – zastosowanie

Najszerzej stosowanym i znanym pojemnikiem IBC jest ograniczony pojemnik IBC do ponownego użycia w klatkach. Pojemniki IBC w klatkach są kompozytowymi pojemnikami o pośredniej masie. Pojemniki IBC w klatkach są powszechnie używane ze względu na ich niski koszt, szeroką kompatybilność i wszechstronność. Oprócz powyższych materiałów, elastyczne pojemniki IBC mogą być również wykonane z płyty pilśniowej, drewna, aluminium i składanego tworzywa sztucznego. Składane pojemniki IBC są również wykonane z ciężkiego plastiku. Ich boki zginają się do wewnątrz, gdy jednostka jest pusta, dzięki czemu IBC może zapaść się w dużo mniejszą paczkę do wysyłki zwrotnej lub przechowywania. Elastyczne pojemniki do transportu luzem, wykonane z plecionych worków z polietylenu lub polipropylenu, są przeznaczone do przechowywania lub transportu suchych, płynnych produktów, takich jak piasek, nawóz i granulaty z tworzyw sztucznych.

Kontenery IBC odznaczają się takimi cechami, jak na przykład: trwałość, wytrzymałość oraz solidne wykończenie. Naprawdę warto je stosować podczas transportu.