Niezbędne informacje na temat lamp do przyczep samochodowych

Niezbędne informacje na temat lamp do przyczep samochodowych

Przydatność przyczep samochodowych jest niezaprzeczalna. Jednakże, nie wystarczy po prostu dołączyć do auta przyczepy i ruszać w drogę. Niezbędne jest odpowiednie jej wyposażenie i zabezpieczenie, między innymi przy pomocy lamp do przyczep samochodowych.

Gdzie dokonać zakupu lamp do przyczep samochodowych?

Sklepów z tego typu artykułami z pewnością nie brakuje. Wiele z nich oferuje sprzedaż internetową, która w wielu przypadkach okazuje się najlepsza. Rzecz w tym, że cena lampy do przyczep samochodowych w sieci przeważnie jest przynajmniej odrobinę niższa niż w sklepach naziemnych. Poza tym, wybór lamp w internecie jest nieco większy.

Druga sprawa to wybór pomiędzy pakietem lamp, a kupnem każdej potrzebnej lampy osobno. Bez dwóch zdań pierwsze rozwiązanie jest nie tylko wygodniejsze, ale prawie zawsze także tańsze. Wynika to z tego, iż na kupno całego pakietu sklepy dają pewne rabaty, na które nie można liczyć, kiedy kupuje się lampy do przyczep samochodowych osobno.

Jakie są rodzaje lamp?

Pierwszym typem lamp do przyczep samochodowych są najzwyklejsze odblaski. Żadna przyczepa nie powinna pojawiać się bez nich na drodze. Pierwszym typem odblasków są czerwone, duże trójkąty. Ich miejscem jest tylna część przyczepy. Drugie odblaski są natomiast całe białe, również mają kształt trójkąta i są przeznaczone do instalacji z przodu przyczepy.

Oprócz odblasków potrzebne są na pewno także światła pozycyjne. Nie ma jednak wymogu, aby miały się one pojawiać z przodu, wystarczy instalacja na tyłach przyczepy. Podobnie jak odblaski, pozycyjne lampy muszą być montowane na wszelkiego rodzaju przyczepach. Nieco rzadziej natomiast, bo tylko w przypadku najszerszych przyczep, konieczne jest również dokupienie tak zwanych oświetleń obryskowych.

Bezpieczeństwo i przepisy prawne

Każdy odpowiedzialny kierowca instaluje lampy do przyczep ze względów bezpieczeństwa. Dzięki nim, cały samochód z przyczepą jest bardzo dobrze widoczny dla pozostałych kierowców przebywających na drodze, przez co maleje ryzyko wypadku. Jednakże, jak się okazuje, kwestia bezpieczeństwa nie jest jedyną przesłanką do zaopatrzenia się w lampy. Wymagają tego również przepisy ruchu drogowego.

Za brak którejkolwiek z lamp do przyczep samochodowych grozi mandat. Chociażby z tego względu lepie jest wydać jednorazowo nieco większą kwotę na wysokiej jakości lampy, aby uniknąć problemów z prawem. Warto zawsze sprawdzić dokładnie szerokość posiadanej przyczepy, gdyż to ona jest wyznacznikiem tego, jakie lampy trzeba nabyć.

Artykuł powstał we współpracy z Unitrailer.PL