Jakie są rodzaje alkomatów?

alkomat
admin      -    32 Views

Jakie są rodzaje alkomatów?

Alkohol to największe zagrożenie dla bezpiecznej jazdy kierowcy. Zaburza zdolność jego koncentracji, spowalnia reakcje i utrudnia możliwość dokonania właściwej oceny sytuacji drogowej. Często, nie jesteśmy pewni czy ślady spożywanego alkoholu pozostały jeszcze w naszym organizmie i mogą stanowić niewidoczne zagrożenie. Choć możemy czuć się dobrze, zawsze warto upewnić się czy w organizmie nie został jeszcze alkohol, który może przyczynić się do tragedii. Warto mieć przy sobie alkomat, który rozwieje nasze wątpliwości.

Jak dzielimy alkomaty?

Alkomaty dzielą się kilka rodzajów ze względu na sensor zamontowany w urządzeniu. Sensory stanowią najważniejsze elementy alkomatów. Są to czujniki, na podstawie, których dokonujemy pomiaru. Ich rodzaj determinuje czułość i dokładność wyniku.

Alkotesty elektroniczne

Najbardziej powszechne, najprostsze ale jednocześnie i najbardziej zawodne są alkotesty wyposażone w sensory elektroniczne. Ich praca polega na działaniu elektrody, która przyczynia się do utleniania wdychanego alkoholu. Na tej podstawie dokonuje się zwężenie przewodności półprzewodnika w zależności od stężenia alkoholu w wdmuchiwanym powietrzu. Są one jednak podatne również na obecność innych substancji, jak np. kofeiny, przez co mogą zaburzać wiarygodność wyniku. Na zafałszowanie obrazu, jaki wskaże alkotest może wpłynąć również palenie papierosów przed dokonywanym pomiarem.

Elektrochemiczne

Nieco lepszymi alkomatami są produkty, które bazują na sensorach elektrochemicznych. Zawierają one pewne substancje chemiczne, np. duchromian potasu, które wchodzą w reakcję z wdmuchiwanym powietrzem. W wyniku tej reakcji powstaje prąd elektryczny, który wskazuje określony poziom, w zależności od ilości alkoholu w zawartego w powietrzu. Pomiar jest o wiele bardziej dokładny, jak w przypadku produktów elektronicznych.

Spektrofotometryczny

Ostatni typ alkotestów to produkty spektrofotometryczne. Wykorzystują one technologię działania podczerwieni, która daje bardzo precyzyjny wynik. Są to najbardziej dokładne, najbardziej zaawansowane, ale jednocześnie i najdroższe produkty, które występują na rynku.

Zasada bezpieczeństwa

Alkomaty potrafią oszacować stężenie alkoholu w organizmie. Jednak warto pamiętać, że nawet kiedy wynik testu wyjdzie zerowy, a odczuwamy dyskomfort spowodowany wczorajszym spożyciem alkoholu, warto zrezygnować z jazdy jeżeli mamy taką możliwość. Spożywanie alkoholu może osłabić naszą koncentrację i zdolność reakcji poprzez zmęczenie, nawet wtedy, kiedy alkohol już nie będzie obecny w organizmie.

Więcej o alkomatach dowiesz się na stronie https://alko-maty.pl/alkomaty.html