Czy warto posiadać własny alkomat?

alkohol
admin      -    31 Views

Czy warto posiadać własny alkomat?

Presja środowiska, ale również kolejne kampanie społeczne to najczęstsze powody, dla których kierowcy starają się unikać jazdy na tak zwanym podwójnym gazie. Jednak nadal niektórym kierowcom się wydaje, że wystarczy krótki odpoczynek po wielogodzinnej imprezie, aby móc bezpiecznie siąść za kierownicą samochodu. Z tego powodu coraz częściej kierowcy i ich rodziny nabywają alkomaty i różnego rodzaju alkotesty, dzięki którym w ciągu kilku sekund można stwierdzić, czy po minionej imprezie pozostały we krwi jeszcze jakieś ślady w postaci alkoholu.

Szybki pomiar alkoholu

Dla kierowcy najważniejsza jest wiarygodność pomiaru oraz szybkość jego wykonania. Dlatego najczęściej sięgają oni po alkomaty wykorzystywane przez policję. To właśnie one pozwalają stwierdzić, ile promili alkoholu znajduje się we krwi kierowcy. Nowoczesne alkomaty to urządzenia działające jako bezprzesiewowe lub bezustnikowe, zatem nie ma potrzeby dodatkowego inwestowanie w wymienalne części, aby móc zbadać poziom alkoholu we krwi kilku osób. Z takiego rozwiązania korzystają także pracodawcy, którzy ze względu na rodzaj wykonywanej przez pracowników pracy powinni wykonać pomiar alkoholu u każdego pracownika przynajmniej raz dziennie.

Pomiary z zapisem lub wydrukiem

Jeśli alkotest jest wykorzystywany przez pracodawcę, wówczas istotne stają się dodatkowe rozwiązania, jakie oferują producenci alkomatów. Chodzi tu głównie o możliwość zapisywania informacji w pamięci urządzenia lub też o możliwość wydrukowania informacji o stanie osoby badanej. Wszelkie wydruki można przechowywać, a w przypadku stwierdzenia stanu upojenia alkoholowego u pracownika taki wydruk może również służyć jako dokument, który należy przechowywać razem z dokumentami personalnymi.

Kalibracja i atesty

W wielu przypadkach alkomaty wymagają regularnej kalibracji czy przeprowadzenia atestów, aby można z nich było nadal korzystać oraz aby podawane przez urządzenie wyniki były nadal wiarygodne. Kalibracja urządzenia jest konieczna, gdy alkomaty wykorzystywane są przez pracodawców. Wielu użytkowników prywatnych, którzy zdecydowali się na zakup takiego urządzenia, rezygnuje z możliwości dokonania atestu. Producenci alkotestów przewidzieli taką sytuację i oferują bezpłatną kalibrację urządzenia, a w wielu przypadkach wydłużają dodatkowo gwarancję, aby w ten sposób zapewnić użytkowników o bezawaryjności urządzeń i wiarygodności dokonywanych przez nich pomiarów.

Warto posiadać własny alkomat, aby móc sprawdzić własną trzeźwość, bez konieczności jej szacowania w oparciu o algorytmy, wykorzystane w różnych alkotestach udostępnionych online.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Top Trade