Wiaty przystankowe – funkcje, cechy, rodzaje

admin      -    35 Views

Wiaty przystankowe – funkcje, cechy, rodzaje

Wiaty przystankowe to konstrukcje, które chociaż niepozorne, pełnią bardzo ważną rolę w każdym mieście. Chronią one pasażerów przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – czy to przed deszczem, śniegiem, czy przed wiatrem. Niektóre są także skuteczne w ochronie przed upałami.

Wiaty przystankowe – różnorodność stosowanych materiałów

Wiaty przystankowe są dziś konstruowane głównie ze stali ocynkowanej oraz szkła, co ma wiele zalet. Po pierwsze, wiata przystankowa wykonana z tych materiałów jest odporna na rdzę.

Zanim nastała epoka nowoczesnych konstrukcji tego typu, w wielu miastach przeciętna wiata przystankowa wykonana była z blach i innych metalowych elementów kiepskiej jakości, które zaczynały rdzewieć już po pierwszym sezonie od ich ustawienia. Dziś znacznie bardziej zwraca się uwagę na estetykę i takie konstrukcje odeszły do lamusa, chociaż nadal straszą w wielu miastach.

Coraz powszechniej przy konstrukcjach, jakimi są wiaty przystankowe producent decyduje się na zastosowanie aluminium. Aluminiowe konstrukcje również są bardzo odporne na warunki atmosferyczne, a przy tym są szybkie w montażu.

Wiata duszą okolicy? Specjalne przypadki i odstępstwa od reguł

Wiata przystankowa powinna być nie tylko zwykłym elementem chroniącym przed pogodą, ale także wtapiać się powinna w lokalne otoczenie. Tak naprawdę idealnie zaprojektowana wiata jest zupełnie niewidoczna, gdyż znajduje się w idealnej harmonii z otaczającymi budynkami.

W Polsce taka filozofia konstrukcji wiat przystankowych nie jest jeszcze powszechna, ale istnieją doskonałe przykłady wiat przystankowych oddających duszę danego miejsca, a są nimi konstrukcje tego typu znajdujące się na terenach starówek wielu miast. Zupełnie nowoczesne konstrukcje często nijak się mają bowiem do starych pięknych kamienic czy zamków i pałacyków, a także wielu innych wiekowych budowli.

Tu konieczne jest zastosowanie specjalnych rozwiązań. Na takich terenach z konstrukcji, jakimi są wiaty przystankowe producent często tworzy małe arcydzieło. W przypadku takich wiat bywa dość często, że są one tworzone z bardziej tradycyjnych materiałów – nierzadko zastosowane jest tu drewno oraz tradycyjne dachówki. Przygotowanie takich wiat drewnianych wymaga profesjonalizmu na etapie ich przygotowania, montażu, ale także konserwacji – współczesne drewniane wiaty przystankowe pokrywane są nowoczesnymi preparatami do drewna, zapewniającymi im trwałość.

Bez względu na zastosowane materiały, każda wiata wymaga fundamentów punktowych, które zapewniają bezpieczeństwo. Konstrukcje te ciągle ewoluują, a kiedy przeanalizuje się ich historie, widać jak na dłoni zmiany w filozofii i estetyce planowania miasta.