Wiaty przystankowe w nowoczesnym mieście

admin      -    32 Views

Wiaty przystankowe w nowoczesnym mieście

W każdym mieście – bez względu na jego rozmiar, funkcjonuje komunikacja miejska. Wiaty przystankowe sygnalizują podróżnym, że w danym miejscu zatrzymuje się autobus lub tramwaj danej linii. Jednak trzeba przyznać, że wiaty przystankowe w Polsce nie należą do najpiękniejszych, a czasami potrafią nawet odstraszać swoim wyglądem. Czy naprawdę musi tak być?

Wiata przystankowa i jej funkcje

Wiaty przystankowe można spotkać w dużych i mniejszych miastach, jak również na wsiach. Ich głównym zadaniem jest ochrona podróżnych przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak ulewny deszcz, śnieg, mroźny wiatr czy palące promienie słoneczne. Ponadto na każdym przystanku w Polsce powinien znajdować się również aktualny rozkład jazdy autobusów, które na danym przystanku się zatrzymują.

O ile większość wiat przystankowych spełnia wymienione powyżej funkcje, o tyle znaczna część z nich potrafi odstraszać pasażerów swoim wyglądem lub nie do końca odpowiednią konstrukcją. Zniszczone, pomalowane sprayem przystanki z niekompletnym rozkładem jazdy i powyrywanymi ławeczkami to niestety nasza codzienność, a przecież wcale nie musi tak być. Każda wiata aluminiowa może się świetnie wyróżniać na tle szarej ulicy i zapraszać pasażerów na chwilę krótkiego relaksu przed dalszą podróżą do pracy czy do domu po ciężkim dniu.

Wiata aluminiowa – piękne przystanki na polskich ulicach

Wiaty przystankowe producent oferuje bardzo różne, dlatego każdy samorząd może dowolnie dobierać przystanki dostosowując je do wymagań i potrzeb mieszkańców. Przystanki mogą być różnej wielkości i długości, z zaokrąglonym lub prostym dachem, z większą lub mniejszą ilością miejsc siedzących. Ponadto każdy przystanek musi posiadać gablotę, w której umieszczony zostanie rozkład jazdy autobusów oraz najważniejsze informacje, np. o odbywających się remontach czy liniach zastępczych. Wiaty przystankowe producent oferuje również zakończone znacznej wielkości gablotą reklamową, w której można cyklicznie umieszczać plakaty reklamowe, filmowe informujące o nowościach w kinie lub plakaty odbywających się kampanii społecznych. Taka ładna wiata przystankowa z pewnością umili oczekiwanie na tramwaj czy autobus każdemu podróżnemu.