Zapewnienie miejsca palaczom

admin      -    30 Views

Zapewnienie miejsca palaczom

Zazwyczaj w każdej dużej firmie pracuje dość sporo palaczy. Od czasu do czasu wychodzą oni na papierosa. Nie mogą jednak palić, gdzie popadnie. Jeśli w siedzibie firmy nie ma wydzielonej palarni, zazwyczaj osoby palące wychodzą po prostu przed budynek i tam palą. Póki na zewnątrz jest ciepło, palenie poza budynkiem nie stanowi większego problemu, jednak i latem bywają dni wietrzne i deszczowe. Wtedy palacze spotykają się z pewną niewygodą. Czy istnieje jakieś wyjście z tej sytuacji?

Zapewnienie miejsca do palenia

Nie we wszystkich firmach są palarnie. Jednak sporo pracodawców dba o to, aby wszyscy pracownicy mogli cieszyć się pewną wygodą także w chwilach przerw w wykonywaniu czynności służbowych.

Dla palaczy bywają wydzielane niewielkie zamykane pokoje, w których mogą spokojnie zapalić, nie narażając osób, które nie palą, na wdychanie papierosowego dymu.

Idąc na kompromis i organizując palarnię, pracodawca oddaje przysługę i palaczom i osobom niepalącym.

Jeśli nie typowa palarnia, to co?

Dzisiaj są jeszcze inne rozwiązania, niż typowe palarnie. Jeśli w siedzibie firmy nie ma wolnego pokoju, ale np. jest spory korytarz, można to z niego wydzielić kawałek dla palaczy. Wystarczy skutecznie zapobiec rozprzestrzenianiu się dymu papierosowego.

Palarnie na zewnątrz

Jeśli nie wewnątrz, można pomyśleć o odpowiednim miejscu na zewnątrz. Ostatnimi czasy pojawiły się specjalne wiaty właśnie z myślą o palaczach. Dzięki nim, osoby palące mogą spokojnie wypalić papierosa bez narażenia na wystawienie się na wiatr, czy kontakt z opadami atmosferycznymi. W wiatach takich zwykle są ławeczki, można więc usiąść.Dzięki wiatom, osoby palące nie muszą stać przed wejściem, nad którym dość często jest daszek chroniący przed opadami. Osoby palące stłoczone przed wejściem do firmy utrudniają wchodzenie i wychodzenie z budynku. I niestety – dym papierosowy może także tu przeszkadzać niepalącym przechodniom lub petentom.

Palacze i niepalący mogą pracować razem

Mało kto rzuca definitywnie palenie. Jeśli już, to rzucanie nałogu trochę trwa. Dlatego właściwie nie ma takiej opcji, że w dużym zespole pracowniczym będą same osoby niepalące. Dlatego właśnie palarnie i wiaty dla palaczy to świetne rozwiązanie dla każdego zakładu pracy.

Każdą firmę tworzą przede wszystkim ludzie. Im jest ich więcej, tym większe prawdopodobieństwo różnic. Pracodawca, który umie pogodzić pewne rzeczy i zapewnić wygodę wykonywania obowiązków służbowych, na pewno jest bardziej ceniony, niż taki, który nie uwzględnia pewnych potrzeb podwładnych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.tejbrant.pl/pl/produkty/palarnie/