Zbiorniki dwupłaszczowe na substancje chemiczne

Zbiorniki dwupłaszczowe

Zbiorniki dwupłaszczowe na substancje chemiczne

Przechowywanie benzyny, oleju napędowego oraz innych substancji chemicznych wymaga sięgnięcia po specjalne rodzaje zbiorników, wykonanych z określonych rodzajów tworzyw. Zbiorniki dwupłaszczowe, jakie wykorzystuje się jako zbiorniki na benzynę lub do przechowywania oleju napędowego, są tego dobrym przykładem. Czym się powinien charakteryzować zbiornik dwupłaszczowy, aby spełniał swoje funkcje?

Wytrzymałość i gwarancja


Zbiorniki dwupłaszczowe wykonuje się najczęściej z polietylenu, który jest tworzywem odpornym na zmienne warunki atmosferyczne, ale równocześnie jest odporny na działanie substancji chemicznych, jakie będą w nich przechowywane, w szczególności na działanie benzyny czy oleju. Zwykle zbiornik dwupłaszczowy wykorzystuje się do tak zwanej dystrybucji wewnętrznej, przez co sami producenci oferują zbiorniki o bardzo zróżnicowanej wielkości. Najmniejsze zbiorniki są przeznaczone do przechowywania około 900 litrów oleju, największe mogą przekraczać 10 000 litrów pojemności. Jeśli zbiornik na benzynę wykorzystywany jest do wewnętrznej dystrybucji, wówczas sam zbiornik wyposażony jest w układ dystrybucyjny lub jego poszczególne elementy, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania zbiornika.

Zbiornik na benzynę w różnych wersjach


Pojemniki o najmniejszej pojemności mogą być zwykłymi pojemnikami, przeznaczonymi do przechowywania benzyny czy oleju. Jednak coraz częściej także małe zbiorniki wyposaża się w dodatkowe rozwiązania, jak np. czujniki poziomu paliwa czy przecieku, sonda przepełnieniowa czy kominek odpowietrzający. Każdy zbiornik na benzynę, w zależności od swojej wielkości, może mieć również nieco inną pompę o dość określonych możliwościach. Przy mniejszych zbiornikach pompa przelewa około 60 litrów w ciągu minuty. Niektóre zbiorniki wyposażone są w linię ssącą z zaworem, w innych z kolei umieszcza się specjalne włazy rewizyjne, aby zwiększyć kontrolę na poziomem paliwa czy nad bezpieczeństwem jego dystrybucji.

Wybierając zbiorniki na benzynę https://www.schoellerallibert.com/pl/news/products/zbiornik-dwupaszczowy-bezpieczestwo-do-potgi-drugiej/warto sprawdzić, czy na pewno dany rodzaj zbiornika spełnia normę EN 13 341. Większość producentów daje gwarancję na zbiorniki oraz na komponenty dodatkowe. W przypadku zbiorników gwarancja obejmuje ich szczelność, którą producent zapewnia nawet przez 10 lat. Natomiast dwuletnia gwarancja obejmuje elementy wyposażenia wewnętrznego. Warto pamiętać, że duże pojemniki można zakupić z różnymi opcjami wyposażenia, które dotyczy m.in. licznika (do wyboru mechaniczny lub cyfrowy) lub systemu zarządzania.